בס"ד

 

 

זריזים, מהירים ומאירים

 

 

חיילים יקרים ואהובים,

ברוך הוא וברוך שמו שנתן לנו תורת אמת וחיי עולם נטע בתוכנו, תורת חיים שמעוררת אותנו בכל עת להוסיף טהרה ובפרשיות שלנו באופן מיוחד להוסיף זריזות בעבודת השם יתברך. בשבוע שעבר למדנו על זריזותו של אברהם אבינו, הריצה שלו אל ה"ערבים" ואל הבקר, המהירות שלו להגיע לאוהל של שרה אמנו ולזרז אותה לטרוח גם כן וגם את הנער-ישמעאל בנו, הוא מזרזו להיות שותף במצוות הכנסת אורחים כדי לחנכו במצוות. ובפרשה שלנו, התורה הקדושה מלמדת ומחנכת אותנו על ידי השידוך הפלאי שלרבקה ויצחק שטהרה נדבקת עם טהרה וזריזות נדבקת ומשתדכת נפלא עם זריזות, וגם היא – רבקה אמנו, כל מעשיה בזריזות נפלאה: ממהרת להוריד את כדה, ממהרת אל השוקת ורצה שוב ושוב אל הבאר עד שהיא מסיימת להשקות ולהרוות את אליעזר ואת כל עשרת הגמלים, ובהמשך, רש"י הקדוש מדקדק במילים של התורה: אליעזר עבד אברהם מבקש מקום ללין- לינה אחת-לילה אחד, ורבקה אמנו אומרת ועונה בפשטות ובטבעיות אלוקית : "גם תבן, גם מספוא רב עמנו, גם מקום ללון"– אתה יכול להישאר אצלנו כמה לילות, ומיד אחר כך היא ממשיכה בזריזותה לרוץ ולהגיד לבית אמה את כל מה שקרה. פשוט מחזק לקרוא וללמוד ולחזור ולשנן את הפרשיות האלו- שידוך אלוקי של החסד העל טבעי של רבקה אמנו עם החסד העל טבעי של בית אברהם אבינו שלא מסוגל לנוח גם ואפילו כשיש עומס חום 5 והוא קיבל כמה "גימלים" מהקב"ה בזכות ברית המילה, אבל אברהם אבינו ללא חסד-אין לו חיים. אפילו שהוא מגיע לשיא הדבקות בהשם יתברך, כשהשם יתברך בא לעשות לו ביקור חולים, הוא רואה תוך כדי את ה"ערבים" ושם את השם יתברך בממתינה- ככה הגמרא בשבת מלמדת אותנו, ואני הקטן שואל: מה נסגר אתך אברהם אבינו?? אתה עכשיו עם השם יתברך, מה אכפת לך ממה שקורה מסביב? כן, וחז"ל הקדושים למדו מכאן: "שגדולה הכנסת אורחים מהקבלת פני שכינה" – כי להשם יתברך יש מספיק מלאכים בשמים, השם יתברך רוצה שנהיה מלאכים בארץ, ודווקא מתוך ומכוח הדבקות בהשם יתברך במדרגות הכי גבוהות, נצליח יותר ויותר להופיע את השם יתברך ולגלות אותו על ידי מאות ואלפי מעשים קטנים וגדולים יומיומיים שמחברים שמים וארץ וגורמים לקידוש השם גדול. ככל שיותר דבקים בהשם יתברך, זוכים להיות יותר מחוברים לכל הבריאה כולה: לכל הדומם' צומח, חי, מדבר וישראל.

חיילים יקרים ואהובים !

הצבא מחנך אותנו לזריזות נפלאה מתחילת הטירונות: "מחלקה 2 לפתוח שעונים...""חצי דקה הייתם פה, חצי דקה הייתם שם, עמדתם לי בזמנים?- חסר לכם שלא.. אתם הולכים להזיע הרבה מאד ולשלם ביוקר על האיחור של השניות האלה... מחלקה 2 תזכרו שאתם חייבים לי 5 שניות.. לכל שבת יש מוצאי שבת.. זמנים זה קודש.. למה נראה לכם שאתם לא רצים כשאני נותן לכם זמן... ירדה לכם חצי דקה... תתחילו לרוץ... המפקד, אפשר תוספת זמן? לא! תעמדו בזמן! אני רואה שאתם לא מבינים שזמנים זה קודש... אם לא תעמדו בזמן   הבא   לחטפו חזק..."

איזה כיף לרוץ, איזה כיף להתאמן ולתרגל את מידת הזריזות, אנחנו אוהבים את הצבא ואוהבים את המדינה ושמחים לקיים את כל המצוות של הגיוס לצבא מתוך זריות שמעידה על חיבור אמיתי ואהבה. "מצווה הבאה לידך אל תחמיצנה", "זריזין מקדימין"- רוץ ותהיה הראשון שדואג להחליף את השומר בזמן, כדי שגם הוא יוכל להספיק ולאכול בחדר אוכל ארוחת צהריים חמה וטעימה בשפע, ולא לקבל רק איזו חמגשית שמבאסת והרבה פעמים לא משביעה. רוץ אחי, רוץ ותהיה הראשון שדואג להעלות לעמדות שמירה קפה שחור לאחים שלך מהמחלקה, כדי שלא יירדמו ויחטפו שבת אם יתפסו אותם. רוץ אחי, רוץ ותבקר חבר שלך מהחדר שקיבל "בתים" וכל החבר'ה רק צוחקים עליו ויורדים עליו שהוא סמרטוט ומוותר לעצמו, רוץ ותשאל יפה לשלומו, תביא לו כוס מים קרים או שתקנה לו פחית ואיזה חטיף,תאמין לו ותאמין בו. רוץ אחי, רוץ וגמור את המצוות עד הסוף – "אין המצווה נקראת אלא על שם גומרה" – התחלת? – תסיים! – אל תפסיק דברים באמצע! קידוש השם היותר גדול זה כשאתה זוכה לרוץ למצוות ראשון וגם להמשיך במילוי המשימה עד הסוף, ואת הכל לעשות בשמחה וברוח נדיבה.

כן אחים שלי, אני יודע שזאת משימה כלל לא פשוטה להגדיל ראש תמיד, אבל בזכות הקשר לרבנים ולבתי המדרש ומתוך דעת של תורה טהורה ועבודה מתמדת על מידות טהורות ומתוך תפילה תמידית להשם יתברך שייתן כוחות – יש לנו יותר סיכוי להצליח ולזקוף את כל הזכויות להשם יתברך ולא להתנפח מגאווה על כל ההצלחות שלנו.

כן, אחים אהובים- אברהם אבינו מושך את שרה ואת ישמעאל להיות שותפים עימו בזריזות המצווה, גם אנחנו נשתף את האחים שלנו בשמחה של הזריזות והמקצועיות של העשייה הצבאית.

כן, אחים שלי, בזריזות שלכם, אתם כבר מכינים את עצמכם, בעזרת השם ובעיתו ובזמנו לזכות ולמצוא את ה"רבקה" שלכם שתהיה זריזה ומלאת שמחה בעבודת השם יתברך ותמסור את הנפש כמוכם כדי לקדש את שמו בעולם, ובעזרת השם ככה ויותר מכם יהיו ילדיכם- בניכם ובנותיכם.

וכן, אחים שלי- גם בעומס חום וגם עם גימלים ובתוך ומתוך כל הקשיים והאתגרים שיש לכל חייל בצבא, לא לוותר על עצם החיים שלנו – חיים של חסד אלוקי, של עשיית טוב ללא הגבלה בכמות ובאיכות.

וכן, אחים שלי, אל תשכחו את היסוד:

"לעולם תהא דעתו של אדם מעורבת עם הבריות" –ככל שאתה יותר קרוב להשם יתברך, אתה יותר קרוב לבניו של המקום ברוך הוא, אוהב אותם ומאמין בהם. יותר נותן להם, יותר סבלן, יותר וותרן, יותר מסתכל בעין טובה, יותר דן לכף זכות, ככל שיותר מחוברים לרבנים ולדבקות בתורה, יותר מתפללים להשם יתברך שייתן לנו רעיונותיצירתיים שיגרמו שיהיה שם שמים מתאהב על ידינו יותר.

יהי רצון שנזכה להיות עובדי השם יתברך באמת ונרבה באהבת חינם.

בתפילה מתמדת להצלחתכם ובאהבה רבה – פרץ.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon