קצר ולעניין לפרשה

 

 

הכוח של ההורים שלנו

 

פרשת תולדות פותחת בקורות החיים של יצחק: 'ואלה תולדות יצחק בן אברהם', אך ההמשך הוא מוזר: 'אברהם הוליד את יצחק'. אם כבר, אלה תולדות אברהם, אך לא תולדות יצחק?

אך באמת אין זה כך. מרכיב חייו של האדם מתחיל מהוריו שהביאוהו לעולם. אישיותו של יצחק אינה רק החיים העצמאיים שלו, אלא אביו מולידו, חקוק בקרבו. יצחק הוא ענף של אברהם עצמו. זה מודגש בייחוד במעבר בין אברהם ויצחק, משום שהם שונים מאוד באופיים. עד כדי כך שאנו אומרים כביכול בנפרד: 'אלוהי אברהם' ו'אלוהי יצחק'. מבנה אמוני גלוי שונה. ובכל זאת אנחנו מקפידים להקדים להבדלה: 'ואלוהי אבותינו'! לבטא, שעל אף השוני, רב ועיקר המאוחד! יצחק נושא בקרבו את אברהם, בפנים חדשות. ליצחק יש טביעת אצבע חדשה בעולם. אך בִּפנים, בְּעומק האישיות של יצחק: 'אברהם הוליד את יצחק'.

במובן רחב יותר, אלה הם גם קורות חיינו. 'אלה תולדותינו': 'אברהם, יצחק ויעקב הולידו אותנו'. אנחנו בני בניהם, והם היסוד היותר עמוק החקוק בקרבנו פנימה. תמיד, לפני שאנו שואלים את עצמנו 'לאן אנו הולכים' ומה שאיפותינו בחיים, חובה עלינו לדעת 'מאין באנו', ומהם יסודות חיינו, כבני אברהם יצחק ויעקב, כצאצאי כל דורות האומה הישראלית, וכמובן כבני הורינו הסמוכים אלינו ממש.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon