בס"ד

 

 

תמימות ופשיטות

 

חיילים יקרים ואהובים

הפעם, אפתח בסיפור משבוע שעבר:

ברוך השם זכיתי לנסוע ולבקר את ההורים שלי הגרים ברעננה- אני אוהב את ההורים שלי ואני גם אוהב את המצוות של השם יתברך: "כבד את אביך ואת אמך", כשאני חושב על זה תוך כדי כתיבה, אפשר גם לחשוב כך: אני אוהב את המצוות של השם יתברך, ואהבת המצוות ואהבת השם יתברך, הן הדוחפות אותי גם להדר באהבת ההורים שלי ולהשתדל לשמור איתם על קשר קרוב ואוהב. ואם רוצים להעמיק עוד קצת,  אז אפשר אפילו לחשוב על כך שכל פעם שאנחנו רואים את ההורים שלנו או מתקשרים אליהם או עושים משהו לטובתם, אז לנגד עינינו עומדת מצוות כיבוד הורים ואהבת השם יתברך ואהבת התורה.

"ותרגילנו בתורתך" – ככה עושים תרגילים כל החיים ומתרגלים לראות בכל דבר גשמי תורה וקשר להשם יתברך. כבר הזכרנו בעבר שזה גם יסוד האמונה-עושים אימונים כדי לחשוף כל חיינו את האומן המתגלה באומנות הנפלאה שהוא ברא, יצר ועשה – ככה הרגיל אותנו לחשוב מו"ר הרב צוקרמן שליט"א. האומן=השם יתברך, ברא אומנות=עולם נפלא ועלינו להתאמץ ולא לתת לעולם להעלים מאתנו את בורא עולם.

טוב, נחזור לסיפור:

הייתי אצל ההורים שלי והיה שמח וטוב ונפרדנו לשלום, יצאתי ב"רברס" מהחניה, הסתכלתי אחורה, לא ראיתי שום רכב והמשכתי לנסוע "רברס"- ופתאום נכנסתי ברכב. ברוך השם עיקמתי לו את כל הדלת. הנהג יצא מהרכב וצעק: "מה, אין לך עיניים??" "אתה לא רואה לאיפה אתה נוסע?" "מה, אתה משוגע?"...

עניתי לו : "סליחה אחי, הכל לטובה, הכל מדויק מאת השם יתברך".

והנהג המשיך לצעוק: "מה לטובה?" "תביא רישיונות". הבאתי רישיונות. הנהג צילם את הרכב שלו, צילם את הרכב שלי, צילם אותי, ביקש גם ביטוח, הבאתי לו, צילם את הביטוח.

אמרתי לו: "אח שלי, אל תדאב אני אשלם לך הכל, עד השקל האחרון".

הנהג צעק: "אתה מודה?"

שאלתי אותו: "מה אני מודה?"

הנהג אמר: "שנכנסת בי ואתה אשם"

אמרתי לו: "כן אחי, ברור"

הנהג שאל: "אני יכול להסריט אותך אומר את זה?"

עניתי לו: "בשמחה אחי".

הנהג אמר: "נו, המצלמה מוכנה, תתחיל לדבר".

שאלתי אותו: "מה אתה רוצה שאני אגיד?

הנהג ענה לי: "תגיד שפגעת ברכב שלי ואתה אשם ותשלם לי על הפגיעה".

אמרתי למצלמה: "שלום אח יקר, סליחה, נכנסתי ברכב שלך ואני אשם ובעזרת השם אשלם לך על כל הנזק".

ברוך השם הנהג נרגע ונפרדנו לשלום.

לאחר מספר דקות, הנהג מתקשר אלי ואומר לי שהוא במוסך של פחחות והם רוצים על התיקון 1800 ₪  ולפי מה שהוא הבין, ממש חבל להפעיל את הביטוחים כי ההשתתפות העצמית יקרה ואחר כך, בשנה הבא מעלים את המחיר של הביטוח בגלל התאונה.

בדקתי עם סוכן הביטוח שלי, ואכן הוא נתן עצה טובה.

העברתי לו לחשבון 100 פעמים ח"י שקלים וביקשתי ממנו שוב סליחה על אי הנעימות.

אחים אהובים!

למה אני כותב לכם סיפור? – כי חשבתי שלכבוד יום הולדתו של יעקב אבינו בפרשת השבוע שלנו שעליו נאמר: "איש תם" – אנחנו צריכים להתחזק בתמימות ופשיטות. "תמים תהיה עם ה' אלוקיך" וכמו שהתרגום כותב: שלם תהיה עם ה' אלוקיך. ברבנו, ר' נחמן מברסלב מובא רבות שצריך להתרחק מהחכמות ולהיות עובד את השם יתברך בפשיטות ותמימות.

חשבתי לעצמי ודיברתי עם חברים על המקרה ושמחתי להודות להשם יתברך שלקחתי את הסיפור הזה בפשיטות ותמימות: השם יתברך הוא בעל הבית של הרכב ושל כל הכסף ושל כל מה שיש לנו ואין לנו, והכל שלו, והכל ברא לכבודו, וצריך לדעת לא להסתבך ולא לחפש אשמים ולהודות בטעויות ולשלם על נזקים וגם לעשות חשבון נפש ולהרהר בתשובה פשוטה וטהורה ולהמשיך לשמוח בחיים הטובים והנפלאים שהשם יתברך נותן לנו ולכל הסובבים אותנו.

יש מלבי"ם נפלא על הפסוק הראשון בפרק קי"ט בתהילים: "אשרי תמימי דרך" – גדר התום דוק שלא יהיה בדרכיו מום וחיסרון, והוא מי שדרכו הטוב קבוע, לא ישתנה ולא ימוט בשום זמן והוא ע"י שיעשה כל מעשיו לשם ה', לא לשום פניה חיצונית מתועלת עצמו, וזה אי אפשר, רק אם הולך בתורת ה' שאז דרכו קבוע על פי התורה ויעשה כל מעשיו לשם ה' שציווה כן בתורתו, מה שאין כן הדרכים שתיקנו הפילוסופים על פי החקירה האנושית, לא יעמוד תמיד, כי אם יעלה על לבו שישיג איזה ריווח ותועלת בדרך ההיפך יטה מני דרכו, אחר שיסוד דרכו אינו הטוב והאושר, רק המועיל ורק השכל האנושי, ובזה קל לנטות מני דרך ואי אפשר שיהיה תמים דרך".

אשרינו מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו ומה יפה ירושתנו שאנו משתדלים לכוון את כל מעשינו אך ורק לשם שמים ולהיות דבקים בתורה הקדושה שמחנכת אותנו להיות קבועים בדרך הטהרה ועבודת השם יתברך ולהשליט את השכל האלוקי על השכל האנושי המוגבל, כך שגם אם חס ושלום עשינו טעות ונכנסנו ברכב של מישהו או פגענו בחבר או שלא הצלחנו במבחן מסוים, אז נדע להמשיך לצעוד עם השם יתברך בשמחה גדולה של תמימות ופשיטות ונמשיך לדבר אתו יתברך ולהתחזק בלימוד תורתנו הקדושה ונהיה יותר קשורים לרבנים, תלמידי חכמים טהורים שמאירים לנו את אור האמונה בהשם יתברך ונזכה להמשיך להיות מאותם ששם שמים מתאהב על ידם.

 

שבת שלום וכל טוב

באהבה רבה-פרץ

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon