בס"ד

 

 

דמות דיוקנם של גדולים

 

 

 

חיילים יקרים ואהובים,

 

אני הקטן מאד אוהב סיפורי צדיקים. אני מרגיש שכל סיפור שאני קורא או שומע, פשוט עושה לי מסאג' ללב. מתחשק לי גם להיות צדיק וחסיד. גם אני רוצה לזכות למידות טהורות. גם אני רוצה לזכות לקדש שם שמים ושיהיה שם שמים מתאהב על ידי.

ברוך השם זכיתי לשרת בסדיר 3 שנים, לאורך כל השירות הצבאי היו איתי ספרים בתיקים, בכיסים ובווסט-חלקם בגודל רגיל וחלקם במהדורות כיס, תמיד היה גם איזה ספר של סיפורי צדיקים: "איש צדיק היה" או "צדיק יסוד עולם"-הספרים הנפלאים של שמחה רז על ר' אריה לוין זצוק"ל. לאחר שסיימתי קורס מ"כים והגעתי לקו עשיתי סיום שמח על אחד מהחלקים של "כה עשו חכמינו". אני בטוח שבעיני השם יתברך זה לא פחות חשוב מסיום מסכת בגמרא או סיום סדר במשניות. "רחמנא ליבא בעי"-השם יתברך את הלב שלנו רוצה, ואין מה שמעורר ומלהיב את הלב כמו ללמוד מגדולי ישראל לדורותיהם, והכי חשוב: להבין ולהפנים שאותם גדולים כבר סללו לנו את הדרך הטהורה, "מעשי אבות סימן לבנים"- מעשיהם של אבותינו, הנביאים, התנאים, האמוראים וכל גדולי הדורות, מסומנים בנו ומעוררים אותנו בכל עת לזכור מה טמון בפנימיותנו ולמה אנחנו שייכים. 

גם השבת אנחנו קוראים על הניסיון של צדיק יסוד עולם-יוסף הצדיק, חז"ל הקדושים במסכת סוטה מדגישים לנו שמה שהציל אותו מהחטא זה שפתאום באותה שעה באה דמות דיוקנו של אביו לנגד עיניו.

בשבוע שעבר היה יום פטירתו של מח"ט חברון-דרור וינברג הי"ד, אלוף פיקוד מרכז סיפר לאחר האירוע שהוא היה חייב להיכנס לחדר של דרור כדי לראות במה הוא היה עסוק לפני שהוא יצא ללחימה במחבלים. וכך האלוף סיפר: היו פתוחים 2 ספרים על השולחן. ספר אחד- ספר "אורות" של הרב קוק. ספר שני- ספר "טל חרמון" של הרב אבינר שליט"א. האלוף לא הכיר את הספרים האלו, אבל אמר שלאורך כל הדרך, הוא תמיד ידע שדרור הי"ד יונק את הכוחות הפנימיים שלו ואת השקט והענווה יחד עם גבורה ומסירות נפש עצומה ממקום אחר.

אחים יקרים ואהובים

אותם גדולי הדורות-דמות דיוקנם עומד לנגד עינינו ומטהר את מוחנו ולבבנו, ולא רק שמציל אותנו מחטאים, אלא אף מביא אותנו למצוות ולתוספת טהרה וחיזוק הקביעות בלימוד התורה ובקשר לתלמידי חכמים שכבר בחייהם עומדים תמיד לנגד עינינו וסוללים לנו את הדרך. פעם שאלו את ר' אריה לוין זצוק"ל: האם אתה אחד מאותם ל"ו צדיקים שקיימים בכל דור? אז ר' אריה ענה בענוותנותו ובחיוך: כן. גם אני. כן. גם אתה.

שאלוהו: למה כוונתך רבנו?

ענה ר' אריה: אותם ל"ו צדיקים שבכל דור הם לא קבועים, הם כל הזמן מתחלפים. כל אחד מאתנו זוכה לפעמים להיות מאותם ל"ו צדיקים.

כן. גם אנחנו מאותם ל"ו צדיקים.

גם אנחנו זוכים לפעמים בחסד ה' אשר עלינו לפעול איזה קידוש השם גדול שגורם בשלב מאוחר יותר שדמות דיוקננו יעמוד לנגד משפחה וחברים שלנו ויציל אותם מחטאים ויעורר את ליבם להוסיף ולהתעלות בטהרה ובקדושה ובדבקות אמתית בהשם יתברך.

לאחר שנתיים בצבא הגעתי לפלוגה ותיקה במבצעית צבר. מאד אהבתי את החבר'ה הוותיקים, מאד כיבדתי אותם והייתי קשוב להלכות הפז"ם של הפלוגה, זה ממש שימח אותם ולכן גם הכבוד וההערכה היו הדדיים והרבה פעמים היו מכבדים אותי בתור צעיר להיכנס לחדר של הוותיקים ולספר להם קצת על פרשת השבוע וסיפורי צדיקים מתוך ספרים של הרב קרליבך זצ"ל.

לאחר כחודשיים בוותיקה במבצעית צבר, בדיוק ירדתי משמירה והחבר'ה הוותיקים צעקו לי: פרץ, בא תספר לנו סיפור. נכנסתי לחדר, ומיד ברחתי. החבר'ה לא הבינו. שאלו אותי: מה קרה? אמרתי לאחים שלי: אני לא יכול להיכנס לחדר, יש על הקיר תמונה של מישהי ששכחה להתלבש. החבר'ה צחקו ואמרו לי: בוא פרץ, בוא. הנה, אנחנו מורידים את התמונה.

מכיוון שהרגשתי שהייתה באמת אהבה גדולה בינינו הרשיתי לעצמי להגיד להם בתוכחה נעימה שהעיניים שלנו טהורות וככה יש לנו יכולת להסתכל על העולם ועל עם ישראל במבט יותר עמוק, פנימי, ישר וטהור.

הדברים התיישבו על לב האחים שלי לפלוגה הוותיקה והמפגשים הקטנים של סיפורי הצדיקים ודברי התורה המשיכו להתקיים בתוך החדר של הוותיקים.

חיילים יקרים ואהובים

זה רק סיפור אחד מתוך מאות ואלפי סיפורים של חברים שלנו מהצבא שדמות דיוקנם צריך לעמוד לנגד עינינו ולתת לנו כוחות לסור מהרע ולעשות טוב ולהתעלות בטהרה.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon