קצר ולעניין לפרשה

 

 

להחזיק איתן בשמיים

 

במתן תורה עם ישראל חווה התגלות שמימיית. הטבעה פנימית בנפש האומה של הקשר בין אלוהים לעולם. זו הטבעה נצחית, אך בפרקטיקה היומיומית היא עלולה לשחיקה. זה האתגר של חותם פרשת הר סיני: 'אַתֶּם רְאִיתֶם כִּי מִן הַשָּׁמַיִם דִּבַּרְתִּי עִמָּכֶם'. אך איך משמרים את שמימיותה של היהדות?

הדגשים של משה רבינו: א. אמונה ברוחניות! לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב. להיזהר מהסחף החומרני, מ'אלוהי הכלכלה והעושר'. זה דוחק את אלוהים מהחיים. ב. פשטוּת! מִזְבַּח אֲדָמָה תַּעֲשֶׂה לִּי. הקשר לאלוהים נובע מטבעיותנו הטהורה. לשמֵר אותה. המלאכותיות חשובה, והיא מפתחת את העולם. אך להיזהר שלא תעוות את הטבעיות. ג. עדינות מידותית! וְאִם מִזְבַּח אֲבָנִים תַּעֲשֶׂה לִּי לֹא תִבְנֶה אֶתְהֶן גָּזִית כִּי חַרְבְּךָ הֵנַפְתָּ עָלֶיהָ וַתְּחַלֲלֶהָ. להישמר מתרבות מיליטריסטית. חלילה לחיות על חרבנו. זה מרחיק אותנו מאלוהי עולם. ד. צניעות וענווה! וְלֹא תַעֲלֶה בְמַעֲלֹת עַל מִזְבְּחִי אֲשֶׁר לֹא תִגָּלֶה עֶרְוָתְךָ עָלָיו. האדם האמתי הוא עולמו הפנימי. להיזהר מסחף החושים הנמוכים והנטייה המינית. החיים שווים בגלל מה שאלוהים נתן לנו ולא בגלל מה שחושבים עליהם בחוץ. אפשר לעלות להר ה' רק עם צלם אלוהים שבנו.

'אֲדֹנָי בָם סִינַי בַּקֹּדֶש' (תהלים סח). מעמד הר סיני נוכח בקרבנו תמיד. עלינו להמשיך לשמור על גובה זה גם היום. כמה רלוונטי ואקטואלי. אוויר לנשימה. לפרט ועוד יותר לכלל.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon