בפרשת השבוע, פרשת ויקהל, מתארת לנו התורה את תהליך בניית המשכן בפועל, על פי הציווי שנכתב בפרשות הקודמות.

במשכן היו כלים שונים כדוגמת המנורה, ארון הברית, השולחן והמזבח. הכלי הראשון שהכהנים "פגשו" במשכן היה הכיור. הכיור היה עשוי נחושת, ובמים שהיו בו טיהרו הכהנים את ידיהם ורגליהם לפני העבודה במשכן. את הנחושת ממנה נעשה הכיור, תרמו הנשים מ"המראות הצובאות", לוחות נחושת שנשות ישראל השתמשו בהם כמראָה: "וַיַעַשׂ אֶת הַכִּיּוֹר נְחֹשֶׁת וְאֵת כַּנּוֹ נְחֹשֶׁת בְּמַרְאֹת הַצֹּבְאֹת אֲשֶׁר צָבְאוּ פֶּתַח אֹהֶל מוֹעֵד" (פרק ל"ח, פסוק ח').

מהי המשמעות בכך שדווקא כלי שיועד להתקשטות הנשים, היווה מקור לחומרי הגלם של הכיור ששימש לטהר את הכוהנים? שאלה זו הטרידה אף את משה.

אומרים חכמינו, שמראות אלו שימשו את נשות ישראל בתקופת השעבוד הקשה של עם ישראל במצרים. בסופם של ימי עבודת הפרך, נותרו הגברים לישון בשדה כשהם חלשים ומותשים. הם  התייאשו מהמשך הילודה בעם ישראל, במיוחד לאור הגזרה האכזרית שפרעה הטיל על היהודים: כל בן זכר שיוולד – אחת דתו למות בטביעה בנילוס.

נשות ישראל לא הסכימו להשלים עם המצב. הן התחמשו בעוז הרוח, ובנוסף על תפקידיהן הרבים בבית ומחוצה לו אף השתמשו במראותיהן על מנת להתייפות ולמצוא-חן בעיני בעליהן. הן עשו זאת מתוך אחריות להמשכיותו של עם ישראל ומתוך אמונה גדולה בהבטחתו של ה' לגאול אותם משעבוד מצרים – יש תקווה! יש סיבה להתנגד לדיכוי שהמצרים הפעילו עלינו, להתאמץ להוליד ילדים ולטפל בהם למרות הגזירות הנוראיות!

הן אכן הצליחו. הן הרימו את רוחם של הגברים, ובעצם  הכריעו את המשך קיום האומה.

את המראות הללו, מראות המסמלות מסירות נפש ואחריות לגורלו של עם ישראל, תרמו הנשים לבניין המשכן. בתרומתן זו, המשיכו הנשים את רוח-האחריות שפיעמה בהן עוד במצרים. הנשים פוגשות כעת מטרה לאומית חשובה – בניית המשכן, ונותנות את "עיטור הגבורה" שלהן לשם כך. מהכיור שנעשה מהנחושת של המראות הללו טיהרו הכהנים את ידיהם ורגליהם, את כח העשייה שלהם – לפני עבודתם החשובה במשכן. כך, עבודתם של הכהנים, שתפקידם להיות שלוחיו של העם בעבודת הקרבנות, תהיה מלאה באותם ערכים של אחריות ומסירות על עם ישראל.

 

דרך אגב, אלו אותן הנשים שלקחו עמן בתיק הקטן שהוכן בחפזה לקראת היציאה ממצרים "תוף מרים" – התוף שבבוא היום ישמש אותן שוב לחיזוקו של עם ישראל, כפי שאכן קרה לאחר קריעת ים סוף: "וַתִּקַח מִרְיָם הַנְּבִיאָה...אֶת הַתֹּף בְּיָדָהּ, וַתֵּצֶאןָ כֹּל הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת"

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon