יום ירושלים

מאה שנה לתנועת ירושלים

 

בשלהי מלחמת העולם הראשונה, התחוללה מהפכה דרמטית בתולדות הציונות, עם הצהרת בלפור. בעקבותיה, הרים הרב קוק את 'דגל ירושלים'. על אף עוצמתה של הציונות, לרב היה ברור כשמש, שתנועה המנותקת מהדת והאמונה, לא תוכל להוות אלטרנטיבה קבועה לחיים הישראליים. בשם האחריות למדינה ולעתידה, הרב הקים את 'תנועת ירושלים', שמשקלה היסודי הוא החזון הרוחני שלה. זוהי תנועה רוחנית הנמשכת מאז ועד היום. היא באה לבטא, שהתוכן היחיד המסוגל להעמיד את מדינת ישראל על רגליה לאורך זמן, לקדם אותה, לשכלל אותה, להוציא אל הפועל את ייעודה האידיאלי, הוא התוכן הירושלמי.

 

'ירושלים' מבטאת את המטרה העצמית של החיים ההיסטוריים של עם ישראל, מטרת הקודש העליונה של החיבור האידיאלי בין אמונה לחיים, בין אלוהים לעולם, בין התורה והממלכה, בין הקודש והחול. האמונה בתיקון המוסרי השלם בחיי הפרט והכלל, עבורנו ועבור האנושות כולה.

 

עברו מאה שנים, וברוך ה' התקדמנו המון בפלאי פלאות. התנועה הציונית היא נס עולמי שאין כדוגמתו. אנחנו עדיין בדרך. עם של נצח ללא הפסקה. ו'ירושלים' רלוונטית היום יותר מתמיד. למעננו, למען עם ישראל ומדינתנו, למען העולם כולו.

 

מה אני יכול לעשות יותר למען ירושלים היום?

 

לדרוש מעצמי חיים שלמים יותר. להאיר את חיי בתורה. להשקיע בנועם בבניין הקודש בחיי משפחתי. להיות יותר צנוע. להיות טוב וישר. לעבוד על המידות שלי. לעשות חסד. לחנך. להשקיע בבניית חברה מתוקנת. להתפלל, להשתוקק, שהירושלמיות הזו תהיה נחלת עם ישראל כולו. לכאוב שזה חסר. לעשות הכל למען ירושלים, בחכמה, במתינות, בגודל, בטהרה ובענווה.

 

"לְמַעַן צִיּוֹן לֹא אֶחֱשֶׁה וּלְמַעַן יְרוּשָׁלִַם לֹא אֶשְׁקוֹט עַד יֵצֵא כַנֹּגַהּ צִדְקָהּ וִישׁוּעָתָהּ כְּלַפִּיד יִבְעָר... וְאַל תִּתְּנוּ דֳמִי לוֹ עַד יְכוֹנֵן וְעַד יָשִׂים אֶת יְרוּשָׁלִַם תְּהִלָּה בָּאָרֶץ".

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon