בס"ד

 

בכוננות מלאה

 

שבת קודש שעברה היתה שבת סיכום של שנה א' במכינה בעצמונה. בשבתות בצהריים, כשהחבר'ה נמצאים, כולם מוזמנים ומתאספים אצלנו בבית להתוועדות-שרים, לומדים ומתחזקים בעבודת השם יתברך ביחד. לקראת בין הזמנים דיברנו על החשיבות להיות מלאים בדעת השם יתברך שיש לנו ברוך השם המון תחמושת אלוקית שהולכת איתנו וממלאת אותנו בכוחות ומאפשרת לנו להיות גיבורים ולכבוש את יצרנו. אמרתי לחבר'ה שכמו שכל חייל בצבא חייב להיות ב"כוננות מלאה"-מחסניות מלאות כדורים, מים, נשק משומן וציוד לחימה מאורגן, ככה כל יהודי מישראל קדושים צריך להיות בכשירות רוחנית גבוהה ולזכור כל הזמן שהוא עבד השם יתברך ושיש לו את כל האמצעים האלוקיים שהוא זקוק להם כדי לעמוד בנסיונות ובאתגרים ואף להתגדל ולהתחזק ולהתעצם מתוך הנצחונות ולשכלל את השראת השכינה שבתוכו.

מהי התחמושת האלוקית הזאת?

שחרית       תפילין          מגילת אסתר          מצה              האבות הקדושים

מנחה         ציצית           משלוח מנות          ד' מינים        שופטים

ערבית        מזוזה          חנוכיה                  שופר             נביאים

תנאים        גאונים         הלכות נטילת ידיים                      שבתות

אמוראים    ראשונים       הלכות קשירת נעליים                   ראשי חודשים

סבוראים    אחרונים       הלכות בית הכסא     שולחן ערוך     צומות

בשבת האחרונה קראנו את פרשת "חקת". למדנו על פרה אדומה שמטהרת מאבי אבות הטומאה, וחשבתי על זה שאולי אין לנו כרגע באופן ממשי את הפרה האדומה, אבל התורה הקדושה שהיא נבואה שנצרכה לדורות מלמדת אותנו שישראל קדושים מנצחים את המוות, גם ואפילו אם נפגשים עם מציאות של מוות והרגשה קשה של סופיות העולם הזה, סבל ותחושת דיכאון, התורה הקדושה מרימה אותנו ומלמדת אותנו שאין ייאוש בעולם כלל ויש תקווה ויש טהרה ועכשיו שנפגשנו עם מוות יש לנו אחריות ושליחות כפולה ומכופלת להמשיך לפעול למען שמו באהבה לעילוי נשמתם של יקירנו "במותם ציוו לנו חיים"-חיים מלאי עוצמה וטהרה ועזות דקדושה ומסירות נפש לטובת כלל ישראל.

מישהו פעם אמר לי דבר חמוד על המילה אחריות שמורכבת מסדר ההתגדלות של האדם. בהתחלה אדם דואג לאח שלו, למשפחה הקרובה. אחר כך הוא דואג לאחר – למעגל רחב יותר של אנשים. אחר כך הוא מרגיש בטוח יותר להסתובב ולהתבטא בתפילות ובמילים של אחרי- יש לי וודאות בקשר עם השם יתברך וחשוב לי ליצור חבורת קודש שתצעד איתי בדרך משותפת בהתחזקות בעבודת השם יתברך. ואז באופן טבעי, לאט אט, מתוך הקביעות וההתמדה ועמל התורה, אנשים יודעים ורוצים לצעוד אחריו ולקבל כוחות מאותו אחד שסך הכל עובד את השם יתברך בתמימות ובפשיטות ומשתדל לכוון את מחשבותיו, דיבוריו ומעשיו לשם שמים, וזאת אחריות גדולה מאד, כי מצד אחד אפשר ממש בקלות לזכות ולקדש שם שמים, אך מצד שני אפשר ממש בקלות, חס ושלום, לחלל שם שמים.

לפני כ-16 שנה למדתי במכינה בעצמונה בגוש קטיף. בשנה א' במכינה לאחר פורים, ביום חמישי שבלילה, באמצע ה"משמר", חדר מחבל רשע ורצח חמישה מחבריי ופצע קרוב ל30 אחים שלי למחזור. האירוע היה קשה מאד, המחבל גם ירה עלי ישירות וברוך השם לא פגע. באותו יום שישי שמיד אחרי הפיגוע הייתי בשלוש מתוך חמש הלוויות ובשבת קודש היינו עם הפצועים בבית חולים "סורוקה". בערב שבת קודש לאחר ההלוויות, התקשר אלי אבא של אריק קרוגליאק הי"ד, שרק שעות ספורות קודם קבר את הבן שלו בבית אל ואמר לי: "פרץ, אתה בסורוקה עם הפצועים?" עניתי לו: כן. פרץ, אני מבקש ממך, בשבת קודש לא בוכים!!! בשבת שמחים!!! תמסור את זה לכל החברים שעושים איתך את השבת. הייתי בהלם! אבא שכול מצווה אותי-אני חייב להתאמץ ולעמוד בבקשתו. עדכנתי את כל האחים שלי מהמחזור וממש התאמצנו לא לבכות כל השבת ולהיות שמחים כפי יכולתנו. במוצאי שבת קודש ירדו הרבה מאד דמעות שהתפרצו מיד לאחר ההבדלה. לפני כשלוש שנים באזכרה שעשינו לכבוד האחים שלנו הי"ד, נעמד אחד החבר'ה מהמחזור וסיפר שהוא סובל מפוסט טראומה והוא הולך לטיפול והמליץ לכולנו ללכת לטיפול. אחרי האזכרה כל החבר'ה דיברו על זה והתברר שהוא לא היחיד שסובל מפוסט טראומה ושחשוב מאד שננסה ללכת לטיפול משותף ונעזור אחד לשני להבריא. באזכרה השנה התארגנה טיסה עם עמותה בשם "מסע בשביל המחר" ומיד לאחר חג השבועות-חג מתן תורתנו הקדושה, טסנו כ60 אחים מהמחזור ל8 ימים ברומניה לטיפול משותף. זה היה פשוט מדהים. 16 שנה אחרי פיגוע, יש קשר של דמים בינינו, והיה חיבור כל כך פשוט וטבעי עם כל האחים מהמחזור. התחלקנו ל4 קבוצות וברוך השם היה מסע פשוט נפלא, מחזק, מרומם ומבריא. אמרתי לחברים מהקבוצה שלי: תראו למה גרם מחבל אחד רשע בן 17-הרג חמישה מהאחים שלנו, פצע קרוב ל30 וגרם לפוסט טראומה לכל כך הרבה שנים אחרי לעוד כמה מהאחים שלנו. ורש"י הקדוש כותב ש"מרובה מידה טובה ממידת פורענות פי 500"-אז יש לנו אחריות ושליחות אלוקית להפיץ את הטוב והטהרה בעולם, כך שנצליח להחיות מאות אנשים. ואם מחבל רשע בן 17 מצליח להשפיע 16 שנה אחרי על החיים של האחים שלנו, ככה עלינו להבין ולהפנים שחיי הקדושה משפיעים לדורי דורות ועלינו לדאוג שזרענו וזרע זרענו עד עולם יהיו מלאי עזות דקדושה וגיבורים במלחמתה של תורה ומאירים את העולם במעשים טובים ובכל מלאכת עבודת הבורא.

נחזור לשבת קודש בצהריים בבית שלנו עם החבר'ה מהמכינה. אמרתי להם: אני באופן אישי מרגיש אחריות ושליחות אלוקית לחיות בעוצמות אדירות לעילוי נשמת האחים שלי וקרובים נוספים שנפטרו לי ונהרגו ונרצחו בשנים האחרונות. כשאני קורא את פרשת פרה אדומה, אני מיד מתמלא בטהרה. הפסוקים מטהרים אותי. כשאתם יוצאים ל"בין הזמנים" וחלקכם מתגייסים לצבא עוד כחודש וחצי, אתם חייבים לזכור כל הזמן שאתם אף פעם לא לבד!!! אתם ישראל קדושים ואתם כל הזמן עם פרה אדומה עליכם ועם מקווה טהרה שהולך אתכם ועם כל הברכות וההלכות ותשמישי הקדושה וזמני הקודש של מעגל השנה ועם כל הקדושים של כל הדורות-אתם ב"כוננות מלאה" !!!

כשדיברתי על זה עם קבוצת חיילים לפני כשבועיים, באחד השיעורים של "שמחה יום א'" בלהבים, אמרתי להם, יש חייל בודד שההורים שלו לא בארץ, או שלמרות שההורים שלו בארץ, אז מכל מיני סיבות חייבים לדאוג לו לדירה ולמשפחה מאמצת, אבל יש חייל שההורים שלו בארץ ויש לו בית ותנאי שירות מצוינים אבל הוא חייל בודד כי הוא מרגיש שהוא צריך להתמודד עם כל המלחמות נגד יצר הרע בעצמו, והוא שוכח שהו ב"כוננות מלאה", הוא שוכח שיש לו תחמושת אלוקית שמקיפה אותו ודואגת לטהר ולחדש אותו באהבת השם יתברך וביראתו ובתחושות של תשובה מאהבה שמהפכת זדונות לזכויות.

יהיה רצון שנזכה כולנו לזכור שאפילו בהסתרות שבתוך ההסתרות, בוודאי גם שם נמצא השם יתברך הטוב ומטיב לכולנו וחפץ אך ורק בהצלחתנו ובשמחתנו. שבל שלום ומבורכת.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon