אחריות משותפת  | הרב רפי פרץ

 

אנו עומדים ערב הכניסה לארץ. זמן זה דומה במקצת לערב הקמת מדינת ישראל. בזמנים אלו מתברר הצורך של עם ישראל לצבא, צבא העם, צבא של כולם!

אך במדבר, בעבר הירדן, עומדים להם בני שבט גד ובני שבט ראובן ונשמע מדבריהם שהם מתכוונים להישאר בעבר הירדן ולא להיות שותפים במלחמות העם על העצמאות בארצו.

 

בקשתם התמימה, "אל תעבירנו את הירדן", זוכה לתגובה חריפה מאוד של משה רבנו. "האחיכם יבואו למלחמה ואתם תשבו פה?!"

 

המלחמה על הארץ הזו איננה מלחמה פרטית של אנשי שדרות או קריית שמונה. זוהי מלחמה של כולנו! כולנו אחים וכולנו צריכים להיות שותפים בה, איש איש כפי יכולתו וכישוריו.

משה רבנו אומר לבני גד וראובן: זוהי חובתכם הלאומית! אחרת תֵחשבו: "תרבות אנשים חטאים". אי שותפות בעול הלאומי זהו חטא חמור! בני גד ובני ראובן יודעים זאת, ותשובתם המופלאה מתבקשת: "נחנו נעבור חלוצים לפני ה'". אנו נהיה שותפים, חלוצים לפני המחנה, אחים ורעים לנשק. "עד התנחל בני ישראל איש נחלתו". ביחד!

14 שנים חיילי בני גד וראובן לא חזרו הביתה: שבע שנות מלחמה ושבע שנות חלוקת הארץ לשבטים. עברו אמנם 14 שנים תמימות מאז הכניסה, אך הם עמדו בדיבורם. איזו אחווה, איזו רעות!

לזה קוראים בפשטות: "ערבות הדדית".

 

 

שיקוף קוד חיים זה מתבטא ביתר עוז בצבאנו היקר. כל חייל, בכל מקום, מוכן להגן עד כדי חירוף הנפש על אחיו ממטולה ועל אחותו משדרות. אלפי שנות ערבות הדדית זורמות בעורקינו ועתה בתקומתנו המופלאה שוב מתעוררת בנו תכונת חיים זו.

 

היו ברוכים, אחים יקרים, ושבת שלום!

 

קוד החיים הישראלים הוא הערבות, שותפות הדרך, היותנו אחים במובן העמוק של המילה.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon