קצר ולעניין לפרשה

בס"ד

ממדינה למלכות

 

כל פרשה בספר דברים מוסיפה נדבך. מתקדמים ממדינה למלכות. אמנם שאיפת המלכות בישראל היא מורכבת. ושמואל הנביא גער בעם, למה אתם מבקשים מלך? הרי ה׳ הוא מלככם? והוא שומע שבקשת העם היא בעצם שהמלך יהווה תחליף לה׳. וזה באמת נורא! אז איך התורה נותנת לזה לגיטימציה? וזו אפילו מצווה!?

אלא שמטרתנו היא להעמיד מלכות בשר ודם שתהיה ראויה להיות צינור אמתי ושלם למלכות ה׳. תפילתנו ל'צֶמַח דָוִד' היא עצמה הציפיה ל'יְשוּעתְךָ'! וזו משימה מאתגרת. מפסגות ההיסטוריה שלנו. נפלנו על זה בלי סוף. נסחפנו למחוזות אחרים. גורשנו עקב כך לאלפיים שנות גלות.

וחזרנו ארצה אחרי שנות דור. ויש בנו אמונה מושכלת, שחזרה זו התאפשרה והצליחה בחוקיות אלוהית, מפני שבשלו התנאים למשהו שלם יותר ממה שנכשל בעבר.

נשמע הזוי? ניתן להבין תחושה זו כשמתרשמים מהמציאות בפרספקטיבות קצרות טווח. אך אנו משתדלים לחיות בתודעה היסטורית ישראלית מקורית. לא מודדים תהליכים במהדורת החדשות האחרונה, וגם לא בפרספקטיבה של שבעים שנה, זמן קצרצר בפרספקטיבה היסטורית של ׳זקן העמים׳. ככל שמעמיקים להתבונן על התהליכים העוברים על החברה הישראלית היום ממעמקי האספקלריה ההיסטורית, הרי שיש הרבה אופטימיות וניצוצות של אור חדש על ציון. ומתוך כל המהומה ומבולקה של חיינו, מתנוצצים אורות מזהירים של תקווה היסטורית גדולה.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon