קצר ולעניין לפרשה


מקדושת הממלכה לקדושת הצבא הישראלי


'כי תצא למלחמה'. הלוואי והיה אפשר לוותר. אין כמו מלחמה הנוגדת לטבענו. חניכיו של אברהם אבינו לא האמינו לו כשקרא להם למלחמה, אחרי כל מה שחינכם. ובצדק! ולמרות הכל אנחנו נאלצים. וכשאנחנו נאלצים, דווקא במלחמה מתבררת ה'ישרות' הישראלית, וזו אפילו מלחמת מצווה. אין יצר הרע עוצמתי כמו במלחמה. כל הרוע שבאדם צף בעוצמה. אך התורה דיברה כנגד יצר הרע. היא לא נכנעת לו. היא מודעת לו, מתמודדת איתו, וסופה להכריעו לטובה. 
ספר בראשית מכונה בשתי פרשיות בתנ"ך ׳ספר הישר׳ על שם היושר המוסרי האינסופי של האבות. הנושא של שתי הפרשיות הוא: מלחמה. דווקא במלחמה מתבררת הישרות הישראלית. בזכות ההתמודדות ההיסטורית הייחודית של ישראל בזירת המלחמה, סוף המלחמות להתבער מהעולם, ולא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה.
אך ישנם גם תקופות בחיינו של לילה וחשכה. תרבות זרה חודרת, תודעת קדושת מחנה המלחמה מטשטשת ואפילו נטמאת: "כִּי תֵצֵא מַחֲנֶה עַל אֹיְבֶיךָ... כִּי יִהְיֶה בְךָ אִישׁ אֲשֶׁר לֹא יִהְיֶה טָהוֹר". אך אין מה להיבהל, זהו "מִקְּרֵה לָיְלָה" ליקוי מאורות זמני, רוח זרה שתחלוף, ולא תחזיק מעמד בצבא ההגנה לישראל: "וְיָצָא אֶל מִחוּץ לַמַּחֲנֶה, לֹא יָבֹא אֶל תּוֹךְ הַמַּחֲנֶה". וגם דרך מצבים מסובכים אלה תתברר קדושת צבאנו: "כִּי יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ מִתְהַלֵּךְ בְּקֶרֶב מַחֲנֶךָ..  וְהָיָה מַחֲנֶיךָ קָדוֹשׁ".

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon