בס"ד

חילונים לייט

 

האם יש דבר כזה חילונים?!

ישראל קדושים!

כל יהודי במהותו הפנימית הוא קודש קודשים!

בסוכות זכיתי לפגוש חיילים צדיקים רבים ממספר חטיבות ויחידות מגוונות בצבא. חלקם עם כיפה, חלקם בלי, חלקם בדעותיהם ימניים וחלקם בהשקפתם יותר מוגדרים שמאלנים, חלקם אשכנזים וחלקם ספרדים, תימנים, מרוקאים ועולים מכל הארצות. אחד החיילים ניגש אלי ואמר לי: פרץ אחי, דע לך שאצלי בצוות כל החילוניים חילונים לייט, כולם רצו לשמוע תקיעת שופר, הרבה מהם הגיעו לסליחות וסיפרו לי שגם בבית על חשבון החופשה בסוף שבוע, הם הלכו להתפלל בכותל, כולם כולל כולם צמו ביום כיפור, כולם עזרו לי להקים סוכה גדולה וחלקם ישנו איתי בסוכה, הרבה מהם מתעניינים בהלכות ומגיעים בשמחה להשלים מניין בתפילות וגם מניחים תפילין וממש רוצים לשמור על הלשון-זה חילונים זה?!

הצוות שלי קודש קודשים! ככה אמר לי החייל הצדיק הזה. באמת שזה חיזק אותי ומאד שימח אותי: המושג "דתיים לייט" הוא מחליש וגורר אחריו פירודים, מחלוקות ולשון הרע, ומלמד קטגוריה על ישראל קדושים, אבל המושג "חילונים לייט" הוא ממש ממש מחזק, מחבר ומאחד בין כל ישראל קדושים ומלמד סניגוריה עליהם (בדיוק בשבוע שעבר היה היארצייט של סנגורן של ישראל ר' לוי יצחק מברדיטשב, יהי רצון שנזכה כולנו לדבוק בדרכיו), כולנו בוערים באהבת השם ובאהבת ישראל ובאהבת תורה ובאהבת הארץ בפנימיותנו, ורבים מאיתנו זוכים גם להוציא מן הכוח אל הפועל את הבעירה הפנימית הזאת.

מי אנחנו שנבדוק בציציות של מישהו??!! למישהו יש דוס מטר??!! האם מישהו מאיתנו יודע להעריך, לשקול או למדוד מאמצים פנימיים של התחזקויות בעבודת השם יתברך עם המורכבות של כל אחד ואחת שרוצים להתקרב ולחיות שונה מהמשפחות שלהם ומהחברה ומוסדות החינוך שבהם כולם גדלו???

ואין אנו יודעים מתן שכרן של מצוות!!!

"ולפום צערא-אגרא" ועוד מאמרי חז"ל הקדושים שמאירים את עינינו הטהורות ומחזקים את עינינו הטובה ומעוררים את ליבנו הטהור אך ורק להתפלל להשם יתברך ולברך באהבה כמו הכהנים את כל ישראל קדושים.

בשמחת תורה זכיתי ללמוד עם מספר חברים לעבודת השם יתברך את עניין הערבה שכל כך משבחים אותה. מתוך הושענא רבה שהוא יום של הערבה, ומתוך כך שכולם מדברים על הפשטות שלה והענווה שלה ושהיא לא יכולה בלי מים-ואין מים אלא תורה וכמה חשוב להיות ערבות... אמרתי לחברים שלי את המדרש שהאתרוג יש בו טעם ויש בו ריח, כנגד אלו שיש בהם תורה ויש בהם מעשים טובים... והערבה אין בה טעם ואין בה ריח, כנגד אלו שאין בהם לא תורה ולא מעשים טובים.

ושאלתי אותם: מה אתם רוצים להיות? כולם ענו פה אחד: אתרוג. שיהיה לנו גם מעשים טובים וגם תורה. אמרתי להם: מצוין. אז מה עם השאיפה להיות ערבות? אף אחד לא ענה. אז השתדלתי להסביר בחסדי השם יתברך שהערבות הם קדושת ישראל הפנימית, מה שנקרא ברב קוק באיגרת תקנ"ה הסגולה-סגולת ישראל-"טבע הקדושה שבנשמת ישראל מירושת אבות...והסגולה היא כוח קדוש פנימי מונח בטבע הנפש ברצון ה', כמו טבע כל דבר מהמציאות, שאי אפשר לו להשתנות כלל..."

הערבות=טבע הקדושה שבנשמת ישראל שאי אפשר לו להשתנות כלל!!!

רק מי שמודע לכך שקודם כל הוא ערבות-שהוא קדושת ישראל, יש לו אפשרות לגדול בתורה ומידות ויחד עם זה לגדול בענווה, אחרת יכולים לגדול הרבה מאד אתרוגים גאוותנים, כי הם עלולים לחשוב שבזכות עצמם הם אתרוגים, בזמן שהאמת היא שזה בעיקר בזכות השם יתברך שבחר בנו מכל העמים והטביע בפנימיותנו סגולה נשמתית טהורה, בעיקר בזכות זה יש לנו יכולת להתאמץ ולהוציא מן הכח האלוקי לפועל את הכשרונות האלוקיים שטמונים בנו, ובבחירתנו החופשית עלינו להתאמץ להתקדם בעבודת השם ולגדול במידות טהורות ובלימוד תורה ובעשיית מצוות ומעשים טובים.

אז מה למדנו בחסדי השם יתברך?

למדנו שקודם כל ישראל קדושים הם ערבות בפנימיותם ואך ורק מתוך כך הם יכולים להתאמץ בבחירתם החופשית ולהחליט עד כמה הם מעוניינים לחשוף ולגלות ולהוציא את הקדושה הפנימית החוצה, שתהיה קדושה גלויה ולא מוסתרת, ושהקדושה הזאת תופיע בתורה ובמצוות, בתפילות ובהקפדה בהלכה על קלה כבחמורה, אבל בענווה ובעיניים טהורות וטובות ובחיים של "בצדק תשפוט עמיתך"-שכל הזמן מחפשים בכל דרך לדון לכף זכות מתוך המכנה המשותף של ישראל ערבות, ישראל קודשים. הבעירה הפנימית קיימת, רק צריך להיות נפנף טוב ומאיר פנים-כמו נפנף על גחלים לוחשות במנגל, לנפנף לשלום, לחלק שוקולדים וסוכריות עם מכתבים אישיים ופתקים מפרגנים, לנפנף ברוח טובה וטהורה, אוהבת ומאמינה ומפנימה באמת שכל מה שיש בי, קיים בכל אחד ואחת שלידי, סביבתי, משפחתי וחברתי, רק שאני הקטן זכיתי להתקרב לרבנים שהאירו לי פנים ונפנפו לי לשלום ולימדו אותי בנחת את מתיקות תורתנו הקדושה.

לסיום ולסיכום:

חשבתי לעצמי מה הסיבה שאת ארבעת המינים מחזיקים כך: ביד ימין את הלולב עם ההדסים והערבות וביד שמאל את האתרוג, ודווקא צריכים להצמיד את האתרוג לערבות. למה? פשוט העניין: כדי שהאתרוג ידע ויפנים:

1. זה שאתה אתרוג זה בעיקר בזכות שאתה וכל ישראל קדושים ערבות.

2. אם אתה אתרוג, תהיה צמוד למי שנראה לך ערבה ותתן לו באהבה ובאמונה מהטעם והריח שלך ותסביר לו שהכל באמת ממנו, וזה לא כל כך קשה להיות אתרוג מהודר כשיודעים את הסוד הנפלא והטהור הזה!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon