קצר ולעניין לפרשה

 בס"ד

פרשת וארא
עומק האמונה גם בלי תשובות

יש משהו מעיק בסוף שמות ובתחילת וארא. יותר שאלות מתשובות. דברים לא הולכים. במקום הטבה - השעבוד מחמיר. השליח לא משלים עם שליחותו. השליחות כלפי העם וכלפי פרעה נראית לא ריאלית. קושיות חמורות, ללא מענה. כביכול הקב"ה מתחמק ומתעלם. ממשיכים הלאה וזהו. התורה מבליטה שאלות, ובעצם מבליטה שאין תשובה.
ואולי התשובה המהותית נמצאת בפתח פרשתנו: וָאֵרָא אֶל אַבְרָהָם אֶל יִצְחָק וְאֶל יַעֲקֹב בְּאֵל שַׁדָּי וּשְׁמִי יְהֹוָה לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם: רש"י (בפס' ט) מבאר, שההשוואה לאבות היא ביטוי של געגוע לתמימותם. הקב"ה העמידם במצבים קשים ללא תשובות, והם לא הרהרו אחר מידותיו. ותמימותם היא שלמות האמונה. 'תמים תהיה עם ה' אלוהיך', זה לא ויתור, אלא עומק האמת האלוהית. מי שחפץ להתהלך עם ה' באמת, חייב אמון ותמימות. זו יומרה גאוותנית וטיפשות, לחשוב שאנו יכולים להשיג ולהכיל בדעתנו הצרה את תמונת הטוב האלוהי השלם. מותר וצריך לחשוב, אך אין ריאלי באמת כמו התמימות. והתמימות משלימה ומרוממת את המחשבה. 
כלל גדול ופלאי בעולמו של 'גדול העצה ורב העליליה': דווקא האבן אותה מואסים הבונים, תמיד הופכת בפלאי מסבב הסיבות, להיות ראש הפינה.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon