קצר ולעניין לפרשה

 בס"ד

פרשת יתרו
עצות יסוד לחיבור לשמיים

מעמד הר סיני נשגב ביותר: "אַתֶּם רְאִיתֶם כִּי מִן הַשָּׁמַיִם דִּבַּרְתִּי עִמָּכֶם". ועכשיו, שאלת השאלות היא: איך ממשיכים את מעמד הר סיני? מהם עקרונות החיים שאנו כבני אדם מסוגלים להמשיך מכוחם לחיות בעולם הזה עם קשר קבוע לשמיים?
התורה חותמת את הפרשה עם כמה עצות יסוד בעניין:
לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב – רוחניות! שאיפות חומרניות כמרכז החיים והנפש, לא הולכות ביחד עם קרבת אלוהים. 
מִזְבַּח אֲדָמָה תַּעֲשֶׂה לִי - פשטות! בסיס הקרבה לה' הוא הפשטות. התורה בעד פיתוח ושכלול החיים, אך חלילה שאלה יטשטשו את היסודות הפשוטים שמשמעות החיים מבוססת עליהם: 'אלוהים עשה את האדם ישר'.
בְּכָל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אַזְכִּיר אֶת שְׁמִי אָבוֹא אֵלֶיךָ וּבֵרַכְתִּיךָ - תורה! העולם הוא 'גן מבוכה'. יכולתו של האדם לקבל את ברכת ה' בעולם תלויה בהנחיה אלוהית. האדם חייב ענווה והקשבה להדרכות האלוהיות, שרק דרכם ברכת ה' תופיע.
וְאִם מִזְבַּח אֲבָנִים תַּעֲשֶׂה לִּי לֹא תִבְנֶה אֶתְהֶן גָּזִית כִּי חַרְבְּךָ הֵנַפְתָּ עָלֶיהָ וַתְּחַלְלֶהָ - טוּב ועדינות! כוחנות ומטריאליזם הם אנטיתזה לטהרה ולאלוהים.  
וְלֹא תַעֲלֶה בְמַעֲלֹת עַל מִזְבְּחִי אֲשֶׁר לֹא תִגָּלֶה עֶרְוָתְךָ עָלָיו. צניעות! לכל כוח באדם יש תפקיד, אך על האדם לווסת את כוחותיו נכון. התוכן הפנימי הנשמתי הוא עיקר האדם, חלילה להחצין ולעוות את היצרים הגופניים. ככה אי אפשר לעלות אל ה'. עולים אל ה' עם הפנימיות והטהרה.
אם תרצו - מתן תורה אינה אגדה. היא הוויה יומיומית חיה ומתמשכת. בבניין חיים בריא של רוחניות, פשטות, תורה, טוב ועדינות וצניעות, הנפש שלנו מאפשרת נוכחות שמימית קבועה בלב חיינו. וכדברי הרב'ה מקוצק: 'השמיים שמיים לה', והארץ נתן לבני אדם' - בכדי לעשות את הארץ שמיים!.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon