קצר ולעניין לפרשה

 בס"ד

פרשת משפטים
השיבה שופטינו כבראשונה

תפילת שמונה עשרה בנויה על סדר הגאולה. פעמים רבות מתעוררת השאלה באיזה שלב בגאולה אנו נמצאים? איפה צריך להתאמץ בתפילה ובחיים בכלל? 
זכינו להיוולד בדור מדהים! ב120 השנים האחרונות התרחש נס ענק בדרך הטבע. עם ישראל קם לתחייה מקברות הגלות. דורנו זכה לשמוע את השופר הגדול לחירותנו, לראות את הנס של קיבוץ גלויתנו, ואת התקבצותינו יחד למדינה עצמאית ריבונית. אילו פינו מלא שירה כים, אין בכוחנו לבטא את אינסוף הטוב שריבונו של עולם הרעיף ומרעיף על עמנו.
דווקא משום כך יש לנו מחויבות עמוקה להמשך הגאולה. כאמונת אשת מנוח: לוּ חָפֵץ ה׳ לַהֲמִיתֵנוּ.. לֹא הֶרְאָנוּ אֶת כָּל אֵלֶּה וְכָעֵת לֹא הִשְׁמִיעָנוּ כָּזֹאת. כל מה שראינו בדורנו, מחייב אותנו לקומה הבאה. 
בתפילה בולט, שהקומה הלאומית לאחר קיבוץ  נדחי ישראל, היא שאיפת 'השיבה שופטינו כבראשונה'. זו ללא ספק הקומה הבאה של הציונות. גם אם זה יתחיל לזוז בעוד 120 שנה! כשהרצל התחיל לחלום על המדינה היהודית, חשבו שהוא משוגע ורצו לאשפז אותו. אך באמונתו העיקשת הוא חולל מהפכה עצומה, שהפכה בסופו של דבר לתנועת עם בסדר גודל היסטורי עצום. גם לנו מותר וראוי להיות קצת חולמים משוגעים ביחס לקודש. ובתוכנו פנימה נדע שאנחנו נורמליים והכי ריאליים. 
הקדמת נעשה לנשמע המלאכית-ישראלית, מופיעה בפרשתנו כלפי המשפטים האלוהיים. זו קומה לאומית נצחית נשגבה שמוכרחת להתחדש בימינו בעם ובמדינה, בקומה גדולה הראויה לדור הגאולה. כל עתידנו המפואר בה גנוז. הכל הפיך. הכל יכול להשתנות. 
נשמע הזוי?! כבר אמרנו ׳הרצל׳, לא?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon