קצר ולעניין לפרשה

 בס"ד

פרשת כי תשא
משבר ענק / הארות ענקיות

חטא העגל הוא שבר מזעזע, אך מאידך, מתבררים בהשראתו הארות עצומות. דווקא חטא העגל הוא עדות על נצחיותה של תורה (הרש"ר הירש). שהרי לאחר החטא, יש רק אחת מהשתיים: או התורה או האומה! והקב"ה מכריע: התורה! וְעַתָּה הַנִּיחָה לִּי וְיִחַר אַפִּי בָהֶם וַאֲכַלֵּם וְאֶעֱשֶׂה אוֹתְךָ לְגוֹי גָּדוֹל. 'העם לתורה' ולא 'התורה לעם'. העולם יתאים את עצמו לתורה האלוהית, ולא מנמיכים את התורה לעולם! התורה היא האמת האבסולוטית של הבריאה. ואם העם לא ראוי, אז יימָצֵא עם שיהיה ראוי! מזעזע!
ודווקא כהמשך לכך, החידוש המטלטל הבא: עם ישראל כן ראוי! הקב"ה לא וותרן! נכון, התברר שהעם עדיין לא ראוי בשלמותו כעת, אך בפנימיותו יש הכנה מוחלטת לתורה. העם יהיה ראוי! מתי? זה בכלל לא משנה. זה ייקח דורות, היסטוריה ארוכה ומפרכת, אך שברי הלוחות יהיו מונחים בארון בכל מסענו ההיסטורי, עד שהם יתאחו מחדש בקרבנו. 
ועוד חידוש אדיר: התורה האלוהית עצמה נותנת לעם את הכלים להתעלות, לשוב, ולהתרומם אט אט, באמת וביסודיות, אל השלמות האלוהית. וזו תפארתה של תורה: היא האידיאל העליון, אך היא גם הדרך אליו. הלוחות השניים אינם תורה אחרת, הם אינם פשרה. הם עצמם באים אלינו מכוח הלוחות הראשונים. והתורה תרומם אותנו, תשיב אותנו, תחנוך אותנו, בסבלנות, בהיסטוריה ארוכה, בתמורות אדירות, עד שהכל יהיה מתוקן, עד שעם ה' יהיה לגמרי ראוי. והוא יהיה! בכל שלמותו. ללא רבב. ללא שום ספק שבעולם.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

‎בית מדרש

וירטואלי

Follow Us
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon